behjam
02 بهمن 1401 - 18:24

دوربین روشن یک مستندساز در اردوی تیم ملی کشتی آزاد

مستند «امیر برنده طلا» روایتی از تلاش و زحمات کشتی‌گیران آزادکار تیم ملی است که امشب از تلویزیون پخش می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مستند «امیر برنده طلا» به کارگردانی یاسر خیر و تهیه شده در شبکه مستند سیما است که امشب از این شبکه تلویزیونی پخش می‌شود.

یاسر خیر، کارگردان این فیلم درباره سوژه این مستند گفت: "امیر برنده طلا" اثری درباره کشتی‌گیران آزادکار تیم ملی است که تمریناتی سخت و دشوار را برای مسابقات المپیک ژاپن شروع کرده‌اند. در فیلم می‌بینیم که آنها روزهای تلخ و شیرینی را با امید و رویای به دست آوردن مدال المپیک در اردوهای تیم ملی پشت سر می‌گذارند، اما مثل خیلی از جنبه‌های دیگر زندگی نتیجه، متفاوت با آمال و آرزوهای ما است.

وی با اشاره به ایده شکل‌گیری ایده این مستند گفت: تحقیق مستند نسبت مستقیمی با شخصیت و زندگی زیسته کارگردان دارد. گاهی تحقیق و ریشه‌های آن به علایق کودکی کارگردان برمی‌گردد. مثلاً من در نوجوانی‌ام در دهه 1370 شمسی مدتی کشتی می‌گرفتم و با این ورزش آشنایی داشتم. بنابراین در اولین فرصتی که امکان رفتن به اردوهای تیم ملی کشتی را یافتم، مقدمات ساخت این فیلم را نیز فراهم کردم.

او درباره فرم روایی این مستند بیان کرد: با توجه به تمریناتی که در اردوهای تیم ملی شاهدش بودم، تصمیم گرفتم تلفیقی از سبک مشاهده‌گر و تعامل‌کننده را در این فیلم تجربه کنم.

کارگردان مستند «امیر برنده طلا» در پاسخ به سؤالی درباره اهمیت ساخت مستندهای ورزشی گفت: می‌توانم یک پاسخ کلی به این سؤال بدهم؛ در یک جامعه سالم و یک کشور آزاد باید هر نوع سلیقه سینمایی با هر گرایش فرمی و محتوایی امکان تولید داشته باشند. چرا که امروزه آگاه هستیم که به صورت دستوری نمی‌توان مستند ساخت یا موضوعاتی را ارجح دانست و فقط روی آن موضوعات سرمایه‌گذاری کرد. بلکه دولت و سازمان‌هایی که سرمایه در اختیار دارند باید همچون باغبانی عادل و مهربان از همه سلیقه‌های متنوع سینمایی مراقبت و حمایت کنند و امکان رشد همه آنها را فراهم کنند. آنگاه هست که هم مستند ورزشی داریم، هم مستند سیاسی، هم مستند اجتماعی، و حتی عرصه‌های جدیدی را می‌توان در  قصه‌گویی فیلم مستند تجربه کرد. چرا که بهترین مسیر آفرینش هنر - در اینجا فیلمسازی- همیشه از درون فیلمساز به بیرون است.

براساس این گزارش، مستند «امیر برنده طلا»، مستندی تک نفره است که توسط یاسر خیر ساخته شده و امشب یکشنبه 2 بهمن ماه روانه آنتن شبکه مستند می‌شود.

این فیلم مستند امشب ساعت 20 از شبکه مستند سیما پخش شده و بازپخش آن فردا ساعت 9 صبح خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 991246